Domů arrow Povídání o kníračích
Úterý, 18 červen 2019
Hlavní menu
Domů
Povídání o kníračích
Jak jsme si ho pořídili
Úprava knírače
CHS Habrůvka
Galerie
Užitečné odkazy
Fórum
Inzerce
Články
Kontakt
Kalendář
Kamerunské ovce
Statistika
Přístupů: 17114858
Online uživatelé
1 host
Kalendář akcí
Červen 2019
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Poslení akce
Žádná událost

TOPlist
Povídání o kníračích

Velcí knírači jsou velmi houževnatí a vitální psi, měli by si je tedy pořizovat lidé, kteří jsou aktivně založení a mohou psu poskytnout pravidelný výcvik a dostatek volného pohybu. Pro toho, kdo se chce věnovat výcviku psů nebo nejrůznějším psím sportům je velký knírač jako stvořený. Pro tohoto psa je velmi důležité získávat nové poznatky a zkušenosti, proto je dobré mu poskytnout dostatek aktivity. Pro rozvoj jeho osobnosti a dobrou psychickou kondici je nutné psa neustále zaměstnávat, jinak se z něj stane mrzout. Knírači obvykle silně lpí na svém pánovi a delší odloučení snáší velmi špatně. Přestože velcí knírači jsou spolehliví, výkonní a věrní psi, někdy dokáží být pěkně tvrdohlaví. Tito psi také velmi těžce snášejí hádky v rodině. Knírači se těší poměrně dobrému zdraví a dožívají se vesměs vysokého věku.
Kohoutková výška velkého knírače : 60 - 70 cm     váha 30 - 42 kg
.
Standard FCI čís. : 181 Velký knírač
Původ : Německo
Použití : pracovní a doprovodný pes
Klasifikace FCI : skupina 2 : pinčové a knírači, molosové, švýcarský salašnický pes a jiná plemena
sekce 1 : pinčové a knírači se zkouškou z výkonu.
.
Krátký historický nástin : Původně byl velký knírač používán v jižním Německu jako nadháněč dobytka. Na přelomu století zjistili cílevědomí chovatelé, že je to výkonný pes se skvělými charakterovými vlastnostmi. Od roku 1913 vedena plemenná kniha, roku 1925 byl uznán jako služební pes.
.
Všeobecná charakteristika : Velký, silný, spíše podsaditý než štíhlý, hrubá srst, zvětšený, sílný obraz středního knírače. Odolný a bojovný pes, vzbuzující svým zjevem respekt.
Významné proporce : Kvadratická stavba, přičemž kohoutková výška odpovídá přibližně délce trupu. Celková délka hlavy (od špičky nosu po týlní hrbol) odpovídá polovině délky hřbetu (od kohoutku k nasazení ocasu).
.
Povaha : Typickými povahovými rysy jsou dobromyslnost, vyrovnaná povaha a naúplatná věrnost svému pánovi, vysoce vyvinuté smyslové orgány, chytrost, učenlivost, síla, vytrvalost, rychlost a odolnost vůči nepřízni počasí a nemocím. Díky svým vrozeným obranným schopnostem se nejlépe hodí jako doprovodný, sportovní, pracovní služební pes.
.
HLAVA
Lebka : silná, protáhlá, bez výrazně vystupujícího týpního hrbolu. Hlava by měla odpovídat mohutnosti psa. Čelo ploché, probíhá bez vrásek a rovnoběžně se hřbetem nosu.
Stop : neboli žlabinka je zvýrazněna obočím.
.
Obličejová část
Nos : Čenich je dobře vyvinut, s velkými otvory a je trvale černý. Hřbet nosu je rovný.
Morda : Je zakončena jako tupý klín.
Pysky : Jsou černé, pevné a těsně přilehlé k čelistem. Koutek je uzavřený.
Čelisti/skus/zuby : Silná horní i dolní čelist. Chrup je úplný (42 zubů), silně vyvinutý, dobře uzavřený a čistě bílý. Žvýkací svaly jsou mohutně vyvinuté, výrazné lícní kosti však nesmí i s bradou rušit hanatý tvar hlavy. 
Oči : Středně velké, oválné, směřující dopředu, tmavé s živým výrazem. Víčka dobře přiléhají.
Uši : Klopené, vysoko nasazené, tvaru V, vnitřní okraje boltců přiléhají k lícím, stejnoměrně nesené, dopředu ve směru spánku vytočené, přičemž stejnoměrné překlopení boltců nemá přesahovat temeno. 
.
KRK
Silná, svalnatá šíje je nahoru elegantně klenutá. Krk přechází harmonicky do kohoutku. Silně nasazený, štíhlý, ušlechtile nesený a odpovídající mohutnosti psa. Kůže na hrdle je napnutá a bez záhybů.
.
TĚLO
Horní linie : Od kohoutku do zadu lehce spadající.
Kohoutek :  Tvoří nejvyšší část horní linie.
Hřbet        :  Silný, krátký a pevný.
Bedra      :  Krátká, silná a hluboká. Vzdálenost od žeberního oblouku ke kyčlím je krátká, takže pes působí kompaktně.
Záď          :  Lehce zaoblená, neznatelně přecházející k nasazení ocasu.
Hrudník     :  Přiměřeně široký, na průřezu oválný, dosahuje k loktu. Předhrudí je díky přední částihrudní kostry výrazně vyvinuté.
Břišní linie : Nepříliš vtažené slabiny, tvoří se spodní částí hrudníku pěkně probíhající linii.
Ocas          : Přirozeně nechaný
.
KONČETINY
Hrudní (přední) : Přední končetiny jsou při pohledu zepředu silné, rovné a ne úzce postavené. Předloktí při pohledu ze strany jsou rovná.
Plece : Lopatka pevně přiléhá k hrudníku, oboustranně dobře osvalená. Pokud možno šikmo postavená a dobře dozadu uložená, k vodorovné linii vytváří úhel asi 50°.
Paže : Dobře k trupu přilehlá, silná a osvalená, tvoří s lopatkou úhel asi 95 až 105°.
Loket : Je přiléhající, ani vybčený, ani vbočený.
Předloktí :Při pohledu ze všech stran je zcela rovné, silně úhlené a dobře osvalené.
Zápěstí : Je silné, stabilní, jen neznatelně se odchyluje od struktury předloktí.
Záprstí : Při pohledu zepředu svislé, ze strany lehce šikmé k podložce, silné a lehce pérující.
Přední tlapy : Krátké a zaoblené, prsty k sobě těsně přiléhají a jsou klenuté (kočiči tlapka), s krátkými a tmavými drsnými polštářky.
Pánevní (zadní) : Ze strany šikmo postavené, zezadu rovnoběžně probíhající, ne úzce postavené.
Stehno : Přiměřeně dlouhé, široké a silně osvalené.
Koleno : Nesměřuje ano dovnitř, ani ven.
Bérec   : Dlouhý a silný, šlachovitý, přecházející do silného hlezna.
Hlezno  : Výrazně úhlené, silné, stabilní, ani vbočené, ani vybočené.
Pohyb  : Pružný, elegantní, svižný, uvolněný a prostorný. Přední končetiny vykračují pokud možno výrazně dopředu, zadní končetiny poskytují vydatným a pružným pohybem žádoucí sílu k pohybu. Přední končetina jedné strany je posunována dopředu současné se zadní končetinou druhé strany. Hřbet, vazy a klouby jsou pevné.
.
KŮŽE
Těsně přiléhá k tělu.
Srst - vlastnosti : Srst má být drátovitě tvrdá a hustá. Sestává se z husté podsady a v žádném případě z nepříliš krátkých a tvrdých, k tělu přiléhajících pesíků. Pesíky jsou drsné, dostatečně dlouhé, aby bylo možné posoudit jejich strukturu. Nesmí být otevřené, ani vlnité. Srst na končetinách má tendenci nebýt zcela hrubá. Na čele a na uších je krátká. Jako typické znamení se tvoří na mordě nepříliš měkká brada a rozježené obočí, které lehce překrývá oči.
Barva srstičistě černá s tmavou podsadou 
                      pepř a sůl, pro kterou je chovatelským cílem střední tónování s pravidelně rozloženým, dobře pigmentovaným pepřením a šedou podsadou.Přípustné jsou barevné odstíny od tmavé ocelové šedi až po stříbrnou šeď. Všechny barevné odstíny musí mít odpovídající tmavou masku, která k nim má harmonicky ladit. Zřetelně světlé znaky na hlavě, předhrudí a končetinách jsou nežádoucí.
 
< Předch.   Další >

Sponzorem našich stránek a kalendáře je firma

Nová kniha:

Monografie o vývoji plemene knírač, péče, chovatelské akce, výcvik. Autor: Doc. MVDr. Zdeněk Procházka, DrSc.
Knihu lze objednat na

cena 109,- KČ s daní+poštovné

Hlasování
Nejčtenější